9 tips för att klä på ett barn i trotsåldern
Att klä på barn i trotsåldern kan vara en riktig utmaning. Här hittar du 9 tips för att göra det roligare och lättare för både dig och ditt barn.
Den digitala barnspecialisten
Barnsjuksköterskor och barnläkare
Följ din graviditet och ditt barns utveckling
Spara vaccinationer och tillväxtdata
Kostnadsfria föräldrakurser

Varför är det så svårt med just påklädning?
Barn i två-treårsåldern har fullt upp hela dagarna: det dyker upp nya färdigheter varje dag och de utvecklar sin egen vilja som måste stötas och blötas mot andra i sin omgivning. Inte sällan uppstår då det som ofta kallas för “trots” – en grundläggande del i barns utveckling.
Om det är dags att klä på sig innebär det troligtvis en övergång från en aktivitet till en annan – kanske ska ni gå hemifrån eller så sker det när du hämtar på förskolan, till exempel. Det spelar ingen roll om slutmålet är roligt, barnet kan ändå ha svårt att släppa aktiviteten och bråket om kläder blir ett faktum.
Många är de föräldrar som förtvivlat suttit på hallgolvet och försökt lirka på en strumpa på en kringelformad tvååring som bestämt säger nej. Känner du igen dig? Då kan det vara bra att ha de här tipsen nära till hands. [b]
Här kan du läsa barnspecialisternas insikter om varför det kan bli svårt med påklädning i trotsåldern – och råd som hjälper dig ta dig igenom perioden[c].
💙 Lär dig mer om barns utveckling
Det händer mycket i barns utveckling de första åren och ibland från den ena dagen till den andra. Följ ditt barns utveckling hos Knodd så är du förberedd inför kommande utvecklingssteg.
9 tips för att klä på barn i trotsåldern
Grundpoängen är: gör det roligare för barnet att klä på sig eller tydligare vad poängen är, till exempel om ni ska någonstans. Då blir det lättare för barnet att själv säga ja och gå med på att klä på sig.
- 1Gör det roligt – säg “Idag ska vi hoppa in i kläderna” och låt barnet testa att hoppa ner i byxorna eller overallen, eller varför inte snurra in i jackan?
- 2Tävla – vem kan få på sig ytterkläderna först?
- 3Lek röda lyktan stopp – ni hjälps åt att sätta på kläderna medan du säger 1-2-3, röda lyktan stopp, då ni båda måste vara blickstilla
- 4Busa med barnet – sätt skon på barnets hand, dra ner mössan över ögonen, eller dra kalsongerna på armarna.
- 5Låt barnet klä på en docka eller nalle – barnet kan sätta på samma sorts plagg som du själv sätter på barnet.
- 6Gör en hinderbana – lägg ut klädesplaggen i en rolig hinderbana och låt barnet upptäcka ett plagg åt gången som ni sätter på.
- 7Rita planen – lägg några minuter innan ni klär på er på att rita vad barnet kommer kunna göra när kläderna är på, som en rolig målbild.
- 8Låt barnet välja kläder – antingen genom att ge två olika alternativ eller genom att barnet helt får välja själv, beroende på barnets ålder.
- 9Förbered klädpåsar – gör i ordning separata, färgglada påsar där allt finns (underkläder, strumpor, byxor, tröja, osv) och låt barnet välja en överraskningspåse varje morgon.
✨ Släpp modekravet
Vill du att ditt barn ska ha matchande, fina outfits? Under perioder med mycket trots kan det vara klokt att släppa det idealet. Om barnet vill gå till förskolan i strumpbyxor och spidermantröja eller omatchande strumpor, låt gå. Troligtvis blir det lugnare hemma och i lekparken eller på förskolan kommer ingen höja ett ögonbryn.
Läs mer

Så tar du dig igenom trotsåldern med ditt barn

5 tips för smidigare övergångar mellan aktiviteter för barn


